Přemýšlíte o inlinech?

25. července 2008 v 6:36 | Angelina |  Sport
Je to již 250 let, co se jistý Belgičan Joseph Merlin pokusil sestrojit dřeváky s kolečky a stal se tak prvním člověkem, který zkonstruoval předchůdce dnešních bruslí. Lidé, jak už to tak chodí, samozřejmě nezaháleli a během 250 let tuto sportovní pomůcku dovedli téměř k dokonalosti, která má jméno inline brusle.
Pan Merlin by se asi divil - dnes existují nejrůznější formy inline bruslení jako akrobatické bruslení, rychlobruslení nebo hokej na inline bruslích, které mnozí jistě znají...

Fitness bruslení
Fitness brusle jsou téměř určitě první, s kterými se začátečník dostane do styku, protože jsou velmi univerzální a všestranné. Jsou určeny primárně pro rychlou jízdu, a proto se vyznačují lehkostí a jsou pohodlné. Pro větší rychlost mají také větší průměr koleček než ostatní brusle.
Agressive inline bruslení
Už z názvu je jasné, že tento druh bruslení nebude pro všechny. Všechny frajeřinky, jako jsou nejrůznější varianty skoků, grindování na zábradlí, či jízda na U-rampě, které znáte z televize spadají právě do této kategorie. Brusle jsou pro takovou jízdu přizpůsobeny - jsou odolnější a tím pádem těžší než ostatní brusle. Vyznačují se malými kolečky, pro lepší stabilitu bruslaře při dopadu po efektním triku, za tiché žárlivosti ostatních přihlížejících…
Speedskating (rychlobruslení)
Disciplína pro milovníky rychlosti! Pětikolečková, nízká a rychlá brusle Vám zajistí, ještě větší rychlost než fitness brusle, avšak hůř se ovládá.
Terénní bruslení
V tomto případě nůž s klasickými čtyřmi kolečky jak je známe, nahrazuje speciální terénní nůž se dvěma velkými gumovými kolečky, plněnými vzduchem. Oproti silikonovým kolečkám mají ty gumová větší odpor, a tak je jízda namáhavější. Je také zapotřebí odrážecích hůlek a jak už název napovídá, těmito bruslemi můžete pokořit nejednu polní cestu.
Nechť Vás provází kolečka
Jestli Vás tyto aktivity zaujali a patříte mezi sportovní nadšence, kteří rádi objevují stále nové a nové věci, první věcí co musíte pro inline bruslení udělat, je koupit si inline brusle. S koupí by Vám měl pomoci odborník v prodejně, který by měl Vaše potřeby brát v potaz a podle toho se zařídit. Nezapomeňte si přikoupit i chrániče na kolena, lokty a ruce, pokud je obchodník nenabízí k bruslím zdarma a samozřejmě helmu (kolik z Vás si teď řeklo pche, přiznejte se).
Jak koupit ty správné inline brusle?
Existují různé faktory na které byste neměli při nákupu zapomenout.
Peníze
Samozřejmě, že nikdo nechce utratit více peněz než je nutné. Nicméně bývá pravidlem, že cena odráží samotnou kvalitu, mělo by tedy platit, že čím více ci zaplatíte, tím kvalitnější brusle si odnesete.
Věk
Pokud jsou brusle určeny pro dítě, nebude na škodu, když se informujete, jakou nastavitelností brusle disponují. Nastavitelné brusle vydrží malému bruslaři déle se z nich radovat a ušetří Vaší peněžence.
Stupeň zkušenosti bruslaře
O každém bruslařském produktu byste se měli dočíst pro koho je vhodný. Je důležité si vybrat brusle, které odpovídají Vaší kategorii bruslaře, zvláště pokud jste začátečník.
Brzda
Spousta inline bruslí se prodává s brzdou na patě. Některé jsou ovšem bez brzdy a je proto důležité se rozhodnout, kterou vairnatu zvolit, zvláště pokud s tímto sportem začínáte. S brzou je jednodušší zpomalit a zastavit. Bez brzdy musíte zastavit např. pomocí tzv. T-stop (nebo drag stop), při kterém dojde k zastavení třením koleček zadní brusle otočenou kolmo ke směru jízdy o povrch. Tento brzdný manévr ovšem vyžaduje více úsilí.
Kolečka
Inline brusle bývají obvykle k dispozici se 70 - 76mm kolečky, které poskytují nízké a stabilní centrum rovnováhy. Fitness brusle mají kolečka větší, a to do 80mm, umožňující rychlejší bruslení. Kolečka bruslí se většinou vyrábí z polyuretanu, který umožňuje různé stupně trvanlivosti a přilnavosti.
Tvrdost koleček
Typické brusle pro rekreaci mají kolečka o tvrdosti 78A nebo 82A. Měkčí kolečka jsou vhodná na zimu a poskytují měkčí jízdu, tvrda jsou naopak lepší na letní období, když jsou chodníky horké a kolečka mají sklon měknout.
Rám
Většina rekreačních bruslí má rám vyrobený z hliníkových slitin nebo nylonových a laminátových kompozitů. Ujistěte se, že brusle, které vybíráte, mají rám vhodný pro činnost kterou s bruslemi plánujete. Ocelové rámy jsou tužší, lehčí a umožňují rychlejší jízdu ale stojí více peněz.
Ložiska
Ložiska mají 7 - 8 kuliček ve středu kolem osy každého kolečka. Každé ložisko má ABEC třídu, která udává přesnost jejich výroby. Platí, že čím vyšší hodnocení, tím větší přesnost pro ložisko a lepší výkon a rychlost pro bruslaře. Obecný rozsah tohoto hodnocení je ABEC-1, ABEC-3, ABEC-5 ačkoliv ne všechna ložiska jsou takto měřena.
Některá ložiska mají možnost dopřát si i menší servis. Poznáte je tak, že mají kovový kryt s odebíratelným C-prstýnkem nebo plastovým případně gumovým krytem. Ložiska, která nejdou "seřídit" mají kovový kryt, který je chrání. Ložiska nemusí být čištěna po každém bruslení, ale pokud se namočí, měla by se vyčistit a usušit. Ložisko nikdy nemažte z vnejšku, protože mazání bude přitahovat špínu a nečistoty.
Proč tedy začít?
V prvé řadě, je tento sport vhodný zejména pro lidi s nadváhou. Nezatěžuje klouby, hlavně kolena, a je v tomto případě mnohem lepší než např. běhání nebo jogging. Pokud vydržíte bruslit alespoň hodinu, věřte že spálíte kolem 2000 kJ. Pro orientaci: při 15-ti minutovém běhu rychlostí 12 km/h (vzdálenost 3 km) spálíte 1000 kJ. Při pravidelných vyjíždkách máte jistou šanci zformovat si postavu, udržet fyzickou kondici a hubnout pomalým tempem na čerstvém vzduchu. Pokud to shrneme, inline bruslení je výhodný a zábavný sport, který byste určitě neměli přehlížet. Jako startovní můstek doporučuji navštívit Inline-online, kde se o Vás určitě postarají.
Jedinou nevýhodu vidím v neschopnosti České republiky podpořit většinu rekreačních činností. Silnice jsou v bídném stavu, stezky pro cyklisty, běžce či bruslaře, aby člověk pohledal, na basketbalových hřištích chybějí koše, plavecké bazény bývají v příšerném stavu za nepřiměřené ceny. Nevadí, alespoň budeme mít radar a místo napětí ve svalech budeme zvyšovat napětí ve světě…
sanzdrave.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Gorgon Gorgon | Web | 25. července 2008 v 6:53 | Reagovat

Bejvávala moje závislost :-(

2 Fairy Fairy | Web | 25. července 2008 v 9:00 | Reagovat

zbožňuju inliny, jen mít tak postavu na to, abych se mohla projíždět po parcích:-((

3 Hanka Hanka | Web | 25. července 2008 v 13:37 | Reagovat

moje zavislost to je, fakt ze jo, a super to tvaruje stehna, nejvetsi thinspo jsou pro me holky co potkavam na stezce, maji uplne naaadhrene hubene stehna....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.